• Logopeda radzi......

„Język jest jedną wspólną pracą wszystkich,
                                                                                       którzy się nim posługują”
                                                                                                                           Witold Doroszewski

Porozumiewanie się z otoczeniem to odbieranie i pełne rozumienie komunikatów słownych,
          a także ich nadawanie. Prawidłowe kształtowanie się i rozwój mowy dziecka stanowi podstawę kształtowania się i rozwoju jego osobowości w ogóle. Dzięki rozumieniu poznaje ono otaczający świat, a dzięki umiejętności mówienia potrafi wyrazić swoje spostrzeżenia, pragnienia, uczucia, przeżycia. Kształtowanie się mowy dziecka ma także ścisły związek z jego rozwojem społeczno - emocjonalnym. W rozwoju językowym dziecka niezmiernie ważne jest oddziaływanie wielu czynników, w szczególności należy podkreślić wpływ środowiska rodzinnego, przedszkola i pracy logopedy.
          Jak wynika ze statystyk , mniej więcej co trzecie dziecko w przedszkolu wymaga szczególnej
          i zindywidualizowanej opieki, często nawet pomocy specjalistycznej.

Jeżeli twoje dziecko ma wadę wymowy:
          1. Nie krzycz na dziecko.
          2. Nie wyśmiewaj się i nie pozwalaj na wyśmiewanie się z jego wady innym.
          3. Jeżeli się jąka nie mów mu przestań się jąkać, gdyby mogło przestało by
              się jąkać.
          4. Nie męcz dziecka powtarzaniem wyrazów, które sprawiają mu kłopoty.
          5. Unikaj nerwicujących sytuacji, wstrząsających opowiadań, filmów, długiego
              siedzenia w nocy.
          6. Nie popisuj się dzieckiem przed gośćmi.
          7. Nie dokuczaj dziecku i nie poniżaj go litością.
          DZIECI Z WADAMI WYMOWY NALEŻY TRAKTOWAC NAJZUPEŁNIEJ
          NORMALNIE, A JEŚLI POMAGAC – TO DYSKRETNIE I SKUTECZNIE.

Ćwiczenia logopedyczne.pdf

Opoźniony rozwoj mowy.pdf